AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI GÜNDÜZLÜ KURULUŞLARI KAPATTI.

ALE_SOYALAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Hizmet Merkezleri Yönetmeliği, 09.02.2013 tarihli resmi gazetede yayımlandı. Yayımlanan bu yönetmelikle Aile Danışma Merkezleri, Gündüzlü Çocuk ve Gençlik Merkezleri, Toplum Merkezleri ile Yaşlı Hizmet Merkezleri olarak hizmet veren gündüzlü kuruluşlar kapatıldı. Oluşturulacak Sosyal Hizmet Merkezlerinin 2013 yılı ödenekleri, kapatılan kuruluşların ödeneklerinde karşılanacak ve mevcut binaların fiziki yapısı ve konumu uygun olanları Sosyal Hizmet Merkezi olarak kullanılacaktır.

Kapatılan kuruluşların, idarecileri hariç, tüm personelin ataması, yönetmeliğin yürürlük tarih itibari ile Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılacak. Yatlı Kuruluşların Sosyal Çalışma görevlileri ise, Sosyal Hizmet Merkezlerine altı ay içinde ataması yapılacak

bu süre içinde il müdürlüğü ihtiyaca göre geçici veya sürekli görevlendirmeler yapabilecek. Kapatılan kuruluşların idarecileri ise il müdürlüğünün planlaması doğrultusunda ataması yapılacak. Tabi bu atamalar yapılırken idareci vasıfları korunacak bu nedenle il müdürlüğü kapatılan kuruluşların Müdür ve Müdür Yardımcılarını, kadrosu boş bulunan kuruluşlara atamasını planlayıp bakanlığa bildirmek kaydıyla Müdür veya Müdür yardımcısı (kadrosuna uygun) olarak atamasını gerçekleştirir. ve diğer bir sorunda, Çocuk ve Gençlik Merkezlerinde çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personelin durumu, bu durumda kadro karşılığı sözleşme bitmiş olacak.

Asıl sorun kapatılan kuruluşlarda çalışan taşeron personeli, bu personelin durumu ne olacak belli değil 2013 yılında bir sorun yok çünkü ihale yapılmış ve bu işe göre ödenek ayrılmış bu nedenle bu personelde Sosyal Hizmet Merkezlerinde görevlendirilir. Ancak 2014 yılı için bir şey söylemek çok zor, Sosyal Hizmet Merkezlerine hizmet alımı için yeterince yetki alınamaması durumunda bu personelin işi tehlikeye girmiş olur bu nedenle il müdürlükleri bu süreçte çok iyi bir personel politikası izlemesi gerekiyor, diğer kuruluşlarda emekliye veya kendi isteğiyle ayrılan personelin yerine, dışarıda personel alınmamalı, kapatılan kuruluşların mevcut personelinde yararlanmaları gerekmektedir aksi halde il müdürlükleri iş mahkemeleriyle uğraşmak zorunda kalacaktır.

Cemal ASLAN.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞ VE KAYIT

MAKALE ARAMA

SİTE SAYACI..

13671018
Bu Gün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
TOPLAM
1024
2909
8579
253568
53017
87831
13671018
GİRİŞ IP 54.198.140.130
SİSTEM TARİHİ: 2014-07-23 10:00:20