EK DERS ÜCRETİ, EĞİTİM ÖDENĞİ VE YANINDA EĞİTİM ADELETSİZLİĞİ.

ALE_SOYAL2012-2013 yılı eğitim dönemi başladı,  öğretmenlere her eğitim döneminde olduğu gibi  bu dönemde  eğitim hazırlıklarını gidermek için eğitim ödeneği ödenecek.

2012 yılı eğitim ödeneği memur maaş zammı kurul kararında 700,00 TL olarak belirlenmiştir öğretmenlerimiz bu ücretle 2012 yılı için eğitim hazırlıklarını giderecekler, yarınımıza yön

 verecek, bilim adamı, doktor, mühendis vs kişileri yetiştiren öğretmenlerimize,

 

 elbette bu ödenek az çünkü bu meslek gurubu aslında ülkenin aynası ve geleceği olduğunu unutmamak lazım, aynası dedik, evet çocuğumuz, sadece bu kişilerin verdiği derslere bakmaz bu kişilerin kişiliklerin, giyiminde kuşamına kadar bakar, çocuklarımıza örnek olurlar, bu eğitim ödeneği gerçekte bunların hakkı..

Ancak bu eğitim ödeneği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında biraz farklı uygulanmaktadır, öğretmelerin bir kısmı 2012 eğitim yılı için bu ücreti alıp hazırlığını yaparken, bu öğretmenlerimizle birlikte hiç bir görev farklılığı olmadığı halde sadece 4B sözleşmeli öğretmen olarak çalıştıkları için sözleşmeli öğretmenler bu ücreti almayacaklar. Milli Eğitim Bakanlığında aynı statüdeki öğretmenler ek ders ücretini ve eğitim ödeneğini alıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında görevli 4B sözleşmeli öğretmelere haksızlık üzerine haksızlık yapılırken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı neden bunları görmüyor? 666 sayılı KHK kararnamede de bunlara haksızlık yapıldı, öğretmelere ödenen ek ödeme oranları 65 puanda sabit kaldı, öğretmenlerin ek ödeme puanları 65 puanda sabit kalmasının nedeni öğretmelere ek ders ücret ödenmesiydi ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki sözleşmeli öğretmelere ek ders ücret ödemedi ek ödeme oranları da 65 puanda kaldı ve 4B sözleşmeli personel içinde bir anda en düşük ücret alan personel konumuna düşmüş oldular.

Birilerinin artık bu haksızlığı ve adaletsizliği görüp bu uygulamaya son vermesi gerekiyor. Diğer öğretmelere ödenen eğitim ödeneği, ek ders ücreti ve nöbet ücreti gibi ödemelerin bu değerli öğretmelerimizde ödenmelidir. Bu öğretmenlerimizin de eğitim hazırlığı vardır, ders veriyorlar ve nöbet tutuyorlar ama bu işlemler için diğer öğretmenlere ödenen ücretlerin hiç biri ödenmiyor.

Eğer düşünceniz şuysa - yok kardeşim bunlar sözleşmeli bu dedikleriniz ödemeleri alamazlar, o zaman milli eğitimdeki sözleşmeli öğretmenlere neden bu ücretler veriliyor? bu sefer diyeceksiniz sözleşmeli personel çalışma esasların da Milli Eğitim İçin düzenleme yapılmış. Buraya kadar her şey tamam. Bu durumda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu haksızlıları belirten ve Sözleşmeli Personel Çalıştırmasına İlişikin Esaslarında, Milli Eğitim Bakanlığı için yapılan düzenleme emsal gösterilerek aynı esaslarda kendi sözleşmeli öğretmenler içinde, bu düzenlemelerle ilgili, maliye bakanlığının oluru alınarak bakanlar kurulundan talep edebilir ve talep edilecek bu düzenlemenin olmaması içinde hiçbir neden yok ama şimdiye kadar bu personelin sıkıntılarını kimse görmedi veya görmek istemedi çözümsüzlük yok duyarsızlık var adaletsizlik var .Bu adaletsizliklerin giderilmesi dileğiyle Tüm öğretmenlerimize 2012-2013 yılı eğitim yılında başarılar dileriz.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

MAKALE ARAMA